رزولوشن چیست ؟

رزولیشن چیست؟

در سال های قبل مفهوم رزولوشن چندان مطرح نبود و در واقع اهمیت چندان نیز نداشت. رزولوشن های نچندان متنوع و عدم وجود نمایشگرهایی که رزولوشن چندان بالایی داشته اند دلیلی برای این اهمیت پایین است. البته چند سال پیش تنها رزولوشن تا حدی در کامپیوترهای شخص مطرح بود که در آن شرایط هم تنها کافی بود کارت گرافیکی به نسبت قدرتمندی موجود باشد و در موارد به روز رسانی، ارتقاء کارت گرافیک مناسب خواهد بود. اما تنوع کنونی در تفکیک پذیری و رزولوشن سبب اهیمت یافتن بیشتر این قابلیت خواهد شد. رزولوشن Resolution اصطلاحی جهت مشخص کردن تعداد پیکسل های تصویر است و با دو عدد در کنار هم مشخص خواهد شد در میان این دو عدد علامت «×» ضربدر قرار می گیرد.

resolution چیست

روش های بیان رزولوشن تصویر – رزولوشن چیست ؟

تعداد پیکسل های به کار رفته در نمایشگر را رزولوشن نمایشگر می نامند. هرچه تعداد این پیکسل ها و نقاط تشکیل دهنده ی بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز بالاتر خواهد بود. روش های مختلفی برای تعیین میزان رزولوشن در نمایشگرها وجود دارد که تمامی آن ها هم مفهوم اند. برای مثال کیفیت تصویر Full HD با روش هایی از جمله ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل و ۱۰۸۰P بیان می شود. این نشان می دهد که کیفیت تصویر فول اچ در دارای ۱۹۲۰ پیکسل در راستای افق و ۱۰۸۰ پیکسل در راستای عمود می باشد. با توجه به عریض بودن نمایشگرها و نسبت تصویرهایی که در آن ها مطرح است معمولا عدد اول از عدد دوم بزرگ تر خواهد بود. در رزولوشن FULL HD تعداد پیکسل هایی که تصویر را تشکیل خواهند داد بیش از ۲ میلیون عدد هستند. هر چه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد، وضوح تصویر بالاتر خواهد بود و تصویر با جزئیات بالاتری پخش می شود.

انواع رزولوشن

وضوح تصویر در نمایشگر

برای دیدن تصاویر بر روی نمایشگرهای عریض تر لازم است تعداد نقاط تولید کننده ی تصویر بیشتر باشند یا به عبارتی رزولوشن تصویر بالاتر باشد. رایج ترین کیفیت تصویر در حال حاضر رزولوشن ۴K است که سطح بالایی از وضوح تصویر را به نمایش خواهد گذاشت و در تلویزیون هایی که در سال های اخیر تولید شده اند مورد استفاده قرار گرفته است. هر کدام از رزولوشن های تصویر در پستی جداگانه به تفصیل شرح داده شده اند که شما می توانید آن را مطالعه نمایید. البته استاندارهای بالاتری نیز برای نمایش تصاویر موجود است که در حال حاضر کاربرد کمتری دارند، از جمله ی این کیفیت های تصویر ۸K می باشد که تراکم پیکسل در آن دو برابر رزولوشن ۴K است.

رزولوشن چیست

کلام آخر در مورد رزولوشن چیست ؟

انواع رزولوشن در نمایشگرها استفاده شده است که هریک کیفیت تصویر و تراکم پیکسل متفاوتی را در صفحه نمایش ها ایجاد خواهند کرد. رزولوشن بالاتر به معنای وضوح تصویر بیشتر و کیفیت تصویر بهتر است. البته باید برای دیدن تصاویر با کیفیت علاوه بر نمایشگر با کیفیت بالا، باید تصاویر نیز دارای رزولوشن بالایی باشند. البته در تلویزیون هایی که اخیرا تولید شده اند به واسطه ی وجود سیستم ارتقاء کیفیت تصوی، صحنه ها با وضوح بالاتری تشکیل خواهند شد و ارتقاء داده خواهند تا با وضوح بالاتر از سطح خود به نمایش درآیند. در نتیجه در طرح های گرافیکی و ویدیوهای تولیدی بهتر است به رزولوشن تصویر دقت ویژه ای داشته باشیم تا محتوای با کیفیت تری در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.